همان‌طور که از مدت‌ها قبل اعلام شده بود و دیشب مدیران شرکت موزیلا خبر دادند؛ از ساعاتی پیش به طور رسمی مرورگر وب فایرفاکس «کوانتوم» منتشر شد.

کاربران می‌توانند از هم‌اکنون سریع‌ترین نسخه فایرفاکس را برای سیستم‌عامل‌های لینوکس، مک و ویندوز دانلود و نصب کننند.

موزیلا می‌گوید فایرفاکس کوانتوم نسبت به نسخه قبلی منتشر شده در شش ماه پیش؛ سرعتی دو برابر دارد و سریع‌ترین نسخه مرورگر فایرفاکس از ابتدا تا کنون است.

شرکت موزیلا؛ توسعه‌دهنده مرورگر فایرفاکس می‌گوید در نسخه جدید؛ حافظه رم بسیار کمتری استفاده می‌شود. همان‌طور که کاربران برگه‌های بیشتری روی فایرفاکس کوانتوم باز می‌کنند، حافظه کمتری از سیستم اشغال می‌شود. به طور خاص، فایرفاکس جدید در مقایسه با مرورگر کروم؛ منابع سخت‌افزاری و حافظه رم کمتری مصرف می‌کند.

رابط کاربری زیباتر؛ سرعت دو برابر

روی یک نوت‌بوک با پردازنده اینتل Core i5؛ ۲۰ برگه باز شده در فایرفاکس کوانتوم تنها ۶ پردازش را به خود اختصاص می‌دهند. مرورگر کروم روی همین نوت‌بوک، برای باز کردن ۱۴ برگه نزدیک به ۲۱ پردازش را درگیر می‌کند. موزیلا می‌گوید این فایرفاکس حدود ۳۰ درصد مصرف حافظه رم کمتری نسبت به کروم دارد.

البته، شرکت اینتل نیز یک سری ارزیابی‌ها و تست‌ها روی فایرفاکس کوانتوم کرده است و می‌گوید کاهش مصرف رم نسبتا قابل توجهی روی ویندوز ۱۰ و لینوکس در مقایسه با مرورگر کروم دارد. اینتل گزارش داده است این دو مرورگر روی مک‌او‌اس ۱۰.۱۲ مصرف رم یکسانی دارند.

فقط سرعت فایرفاکس کوانتوم افزایش نیافته است؛ بلکه با یک UI و چهره گرافیکی جدیدی روبرو هستیم. رابط گرافیکی این نسخه فایرفاکس شیک‌تر با گزینه‌های سفارشی‌سازی بیشتر نوار ابزار است.

از دیگر ویژگی‌های فایرفاکس کوانتوم؛ بهتر شدن قابلیت‌های محافظت از حریم خصوصی کاربران است. مثلا، یک مود یا حالت مرور وب مخفی دارد که در آن تاریخچه بازدید از وب‌سایت‌ها نگه‌داری نمی‌شود یا اجازه نمی‌دهد تبلیغات آنلاین رفتار کاربران را ردگیری و استفاده کنند.

یک کلید  Library روی فایرفاکس کوانتوم قرار دارد که به کاربر اجازه دسترسی به محتوای ذخیره مانند بوک‌مارک‌ها، فهرست خواندنی‌های اپ Pocket، اسکرین‌شات‌ها و غیره را می‌دهد.

با استفاده از برخی افزونه‌ها؛ می‌توان قابلیت‌های بسیار جذابی به این نسخه فایرفاکس اضافه کرد.

فایرفاکس کوانتوم یک پروژه داوطلبانه بوده است که طی یک سال بیش از ۷۰۰ برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده در آن شرکت کردند.

فایرفاکس کوانتوم را می‌توانید برای پلتفرم‌های مختلف به طور رایگان از روی وب‌سایت موزیلا دانلود کنید.